Napisałam do rekrutera na LinkedIn i zostałam zaproszona na rozmowę…

wpis w: Dookoła Pracy | 0

Zawsze powtarzam kandydatom, że najważniejsze, co mogą zrobić, by przyśpieszyć znalezienie pracy, to wykazywać się proaktywnością. Na każdym etapie procesu rekrutacyjnego. I proaktywnością nie nazywam wysyłania CV na oferty pracy umieszczone na znanych portalach z ogłoszeniami, ale znacznie więcej. O jednym z przykładów i jego efekcie chcę Wam dzisiaj opowiedzieć.

Niejednokrotnie opowiadałam, że LinkedIn, to portal, który może przyśpieszyć Waszą zawodową karierę. I nie mówię tu jako teoretyk lecz praktyk, bo sama dzięki temu portalowi pozyskuję Klientów do programu Twój Partner w zmianie zawodowej, a mój Łukasz został wyłowiony przed headhuntera (o swojej historii opowiada tutaj).  Pewnie wielu z Was wie, że właśnie na tym portalu istnieje również możliwość przeglądania ofert i wysyłania CV. I jeszcze jedna kwestia, której nie da Wam żaden inny portal z ofertami: od razu widzisz, kto jest autorem ogłoszenia. Niekiedy podane są także informacje na temat osoby, która tworzy dany zespół.

Co to dla Ciebie oznacza?

Oznacza to tyle, że w prosty sposób możesz uzyskać przewagę nad innymi kandydatami, wykażesz się proaktywnością i zwrócisz na siebie uwagę. Jak? Zamiast standardowego wysyłania CV, napisz do osoby rekrutującej, a najlepiej tej, która może zostać potencjalnie Twoim przełożonym. Opowiedz o swojej motywacji do pracy, dopasowaniu do stanowiska i o tym, co możesz wnieść do zespołu. Zwróć na siebie uwagę. Pokaż swoje przewagi konkurencyjne. Odpowiednio przygotowana wiadomość, to dodatkowy plus podczas rekrutacji.

Właśnie w ten sposób zadziałałyśmy z Anią, która aplikuje na stanowisko Project Managera. Efekt? Manager od razu zaprosił ją na rozmowę kwalifikacyjną. Co więcej, na 200 aplikacji, które spłynęły, tylko 5 osób wzięło udział w tym etapie rekrutacji, a Ania została zapamiętana.

Prosta rzecz, a może znacząco zwiększyć Twoje szanse. A zatem…nawet jeśli obawiasz się reakcji, spróbuj, wyjdź ze swojej strefy komfortu i napisz. Nic nie stracisz, a możesz zyskać tak jak Ania.

Powodzenia!


Kilka słów na temat autora:

Klaudia Jarych – Konsultant, autorka szkoleń z outplacementu, reskillingu i „Twojego Partnera w zmianie zawodowej” dla osób stojących przed wyzwaniem jakim jest zmiana zawodowa i przebranżowienie, Facylitator,  People & Change Manager w jednej z dużych, międzynarodowych firm. Doświadczenia zdobywała pracując przy organizacji spotkań z przedsiębiorcami, eventów szkoleniowych, koordynując projekty (HR, Marketing, IT), czy też realizując się jako Scrum Master. Aktualnie, pracuje z managerami średniego i wyższego szczebla, a także z zespołami oswajając ich ze zmianami. Prowadzi warsztaty diagnozujące gotowość na zmianę, wypracowuje strategie komunikacyjne i ma ogromną frajdę z tego, co robi.