Nieotwierająca się aplikacja, błędnie podlinkowany tekst, a może mail aktywacyjny w obcym języku? To jedynie nieliczne rodzaje błędów, z których wykryciem mierzy się w swej pracy tester manualny. Czym zajmuje się i jakimi cechami powinna charakteryzować się osoba wykonująca ten zawód? Poznaj 7 cech dobrego testera manualnego i przekonaj się czy mógłbyś przebranżowić się na to stanowisko.
Wraz z eskalacją świata wirtualnego zawód testera oprogramowania stale przybiera na ważności. Rozwój niezliczonych ilości gier, aplikacji i serwisów internetowych generuje potężną ilość treści, której poprawność podlega nieustającej weryfikacji. Ich testowanie opiera się na wynajdywaniu błędów i odchyleń od pierwotnych założeń specyfikacji. Przez niektórych złośliwie nazywany „klikaczem”, tester manualny faktycznie stoi więc na straży rewizji, ale i walidacji oprogramowania by sprostać oczekiwaniom klienta i w konsekwencji potencjalnych użytkowników. Realizuje te założenia przez wsparcie w projekcie na różnych jego etapach, przede wszystkim jednak przejmując kontrolę w fazie końcowej. W której to sprawdza krok po kroku czy każdy z komponentów po prostu działa. Jakie cechy czynią go w tej roli skutecznym?
Samoorganizacja
Pomimo tego, że jego rola zyskuje na znaczeniu w finalnej części projektu, dobry tester planuje swoje działania na długo przed tym etapem. Wspomaga rozwój narzędzia do testów, planuje dokumentację testową i usprawnia system raportowania. Podczas wszystkich tych procesów wymagana jest jego inicjatywa i organizacja pracy na poziomie, który nie doprowadza do przedłużenia etapu zamykającego testy, a jego usprawnienia.
Rozwinięty zmysł analityczny
Wedle wielu ekspertów myślenie analityczne leży u podstaw definicji dobrego testera. Czyni go bowiem nie tylko „wychwytywaczem bugów”, ale także pozwala mu zidentyfikować co było ich przyczyną. Umiejętność powiązania faktów i wyciągnięcia z nich wniosków doprowadza do wykluczenia powielania tego samego rodzaju błędu, istotnie redukując ich liczebność. Czyni więc pracę testera wydajniejszą.
Dociekliwość
Jesteś wiecznie niestrudzony w procesie dojścia do prawdy? Z wielu stron badasz dane zagadnienie stosując różne testy by odkryć setno problemu? Nie zadawalasz się pierwszymi i najprostszymi wnioskami stale kombinując co by się wydarzyło gdyby zmienić jakiś z parametrów? Ten sposób działania zdecydowanie definiuje dobrego testera. Dociekliwość bowiem uchrania go od powierzchownego badania sprawy, co w konsekwencji pozwala dojść do istoty problemu.
Skrupulatność
Pomimo dość dużej dozy prawdopodobieństwa żmudności części czynności należących do obowiązków testera manualnego, nie może on pozwolić sobie na rutynę i „chodzenie” w swej pracy na skróty. Drobiazgowa dokładność i niestrudzony chart ducha w docieraniu metodą krok po kroku do precyzyjnego rozstrzygnięcia znacznie wpływa na jakość jego pracy.
Zaawansowane kompetencje komunikacyjne
W swojej niemal codziennej rutynie tester manualny ściśle współpracuje z programistami i managerami, przekazując im swoje spostrzeżenia. Informacje o błędach powinien więc przekazywać w sposób jasny i niebudzący wątpliwości. Komunikacja musi zawierać tytuł błędu, priorytezować go na tle innych i wyraźnie wskazywać jeśli jest krytyczny. Istotnym jest również podanie jak krok po kroku go wywołać. Wielokrotnie podnoszone jest znaczenie dodawania załączników, zrzutów ekranów z systemu, które w sposób obrazowy pokazują defekt oprogramowania. Wszystko to wpływa na jakościową komunikację między członkami zespołu, co pozwala im sprawnie wykonywać pracę.
Asertywność
Umiejętność wyrażania swojej opinii nawet jeśli jest niewygodna szczególnie nabiera znaczenia w tym zawodzie. Wzajemny wpływ swojej pracy pomiędzy członkami zespołu jest tu nie do uniknięcia. Tym samym zdarza się, że dochodzi do konfliktu interesów. Jedynie samodzielność myślenia i niezależność w formułowaniu wniosków czyni pracę testera manualnego wartościową.
Naturalna chęć do uczenia się nowych rzeczy.
Jesteś ciekawski, lubisz wiedzieć? Pierwszy problem nie załamuje Cię w dalszym działaniu? Chcesz być cały czas na bieżąco z technologią? Jeśli tak ten zawód jest i dla Ciebie. Na etapie różnych projektów, tester mimowolnie wdraża się w obszary tematyczne z różnych dziedzin, weryfikując ich treści. Chęć poznawania nowych kwestii będzie więc dodatkowym atutem.
W procesie przebranżowienia najważniejszym etapem jest poznanie swoich wartości i dlaczego i dopasowanie ich do docelowej roli. Zastanów się czy na pewno tester jest dla Ciebie? Czy może doradziły Ci to osoby z branży IT, aby wejść do tej dziedziny – zacznij od testera? Sprawdź artykuł, w którym o tym pisaliśmy tutaj