Żargon IT dla Scrum Masterów i PMów

Czym na co dzień zajmuje się Scrum Master? Jak w ogóle wytłumaczyć to osobom, dla których idea Agile jest równie zrozumiała, co mandaryński. Co ma młyn do Scrum Mastera a żonglerka do PMa?


Pokraczne tłumaczenia i uszy, które mogą rozboleć

Nie wszystkie branżowe tłumaczenia nadają się do bezpośredniego przełożenia na język polski. Chociaż termin „mistrz młyna”, brzmi jak nazwa postaci z Minecrafta i jest niepełną definicją tego, czym zajmuje się Scrum Master — to jest w nim również pokaźne ziarno prawdy.

Mistrz młyna bardzo sprawnie przeskakuje wodospady — co dla osoby niezwiązanej z branżą nie oznacza kompletnie nic. Scrum Master (SM) odpowiada za promowanie i dbanie o Scruma (sprawne podejście do tworzenia nowych produktów i usług). Obszar jego działania to zespół, klienci, oraz cała organizacja. O ile czuwanie nad zespołem wydaje się dość oczywiste, pozostałe obszary działania SMa niewtajemniczonym przypominają czarną magię.

Żonglujący zadaniami Project Manager

Zawód Project Managera wydaje się tym samym, co zawód Scrum Mastera — tak jednak nie jest. Project Manager to osoba zarządzająca projektem, która nie tylko zajmuje się planowaniem go, ale również czuwaniem nad tym, aby wszystkie etapy pracy przebiegały zgodnie z wytycznymi.  Nie tylko opiekuje się podlegającym sobie zespołem specjalistów, ale również zajmuje się kontaktami z klientami i kontrahentami. Zakresem swojego działania dotyka wielu sfer i branż.

Osoba zajmująca to stanowisko musi być gotowa na rozwiązywanie rozmaitych problemów na bieżąco, w tym także rozwiązywanie konfliktów międzyludzkich. Choć Scrum Master może być Project Managerem, a Project Manager może być Scrum Masterem — nie można pomiędzy nimi postawić znaku równości. SM to rola osadzona w zespole Scrumowym, a PM odnosi się do specjalisty, który prowadzi praktycznie każdy rodzaj projektu.

Agile, burn-up chart, devOps — pojęcia z kosmosu, jasne dla Scruma

Agile jest to sposób myślenia oraz pracy zgodny z założeniami Manifest Agile. Polega na wspólnym określaniu zwinnych metod tworzenia oprogramowania, opartych o model iteracyjno-przyrostowy. Zespoły pracują szybko i elastycznie, dopasowując się do zmiennych wymagań klienta oraz warunków zewnętrznych. Agile jest polecany szczególnie przy takich projektach, które posiadają niestabilne wymagania i nie mają jasnej wizji produktu końcowego.

Burn-up chart polega na wizualizacji czasu oraz pracy pozostałej do wykonania w danym projekcie w formie wykresu. Pionowa oś odpowiada czasowi pracy, a pozioma to czas (iteracje). Na wykresie znajduje się linia przedstawiająca zmiany w zakresie pracy oraz linia, która pokazuje, ile pracy wykonano na poszczególnych iteracjach.

DevOps to inaczej Development and Operations. To osoba, która posiada zarówno kompetencje dewelopera, jak i wdrożeniowca lub po prostu osoby odpowiedzialnej za utrzymanie programu. W klasycznym układzie są to kompetencje należące do różnych zespołów i osób.

WBS, Wykres Gantta — żargon PMa

Poza wyrażeniami, które ściśle wiążą się z branżą IT, w codziennej pracy PMa liczą się też pojęcia ściśle związane z project managementem. Na przykład WBS, czyli inaczej Work Breakdown Structure. Jest to hierarchiczna dekompozycja pracy, która musi zostać wykonana, aby cele projektu zostały zrealizowane, a wymagane produkty stworzone. To prawdziwy kamień węgielny efektywnego planowania, wykonywania pracy, ale też kontrolowania i raportowania projektów. Jest to dynamiczne narzędzie, które podlega ciągłym zmianom.

W pracy PMa istotny jest też wykres Gantta. To nie tyle element żargonu, ile narzędzie, które pozwala przedstawić zadania w projekcie w formie graficznej. Razem z datami rozpoczęcia i zakończenia. Zwykle wykres ten powstaje po opracowaniu WBS. Wówczas mamy gwarancję, że zależności pomiędzy różnymi zadaniami są przemyślane i realistycznie zaplanowane w czasie. A przy tym, zyskujemy wiedzę o możliwych rezerwach czasowych.

Tak mało pojęć i już?! Oczywiście, że nie!

To tylko przykłady pojęć, z którymi musi być zaznajomiony Scrum Master i Project Manager. W praktyce i codziennym użytku jest ich znacznie więcej. Wiążą się ze środowiskiem pracy, jej założeniami, używanym oprogramowaniem i codziennym funkcjonowaniem w branży specjalistów. Żargon IT można zamienić w całe kompendium pojęć, które jednak przychodzą naturalnie z czasem i doświadczeniem.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją karierę w IT, to normalne, że niektóre pojęcia branżowe jeszcze Cię przerażają. Głowa do góry! Pamiętaj, że żargonu nabywasz wraz z wiedzą, doświadczeniem i praktyką.