Social learning oraz tanie kursy – alternatywa dla drogich bootcampów

Na popularnej platformie Udemy i kilku innych jak Coursera, Skillshare, można znaleźć różnego rodzaju kursy. Będą to zarówno takie, które mają nauczyć Cię szyć lub grać na gitarze, jak i takie, przygotowujące do zawodu programisty, specjalisty UX i wielu innych profesji. Na pewno ich największą zaletą jest stosunkowo niska cena. Warto brać je pod uwagę, jeśli masz zamiar się przebranżowić czy może są stratą czasu? A może  odpowiedzią na to pytanie będzie połączenie tanich kursów z Social Learningiem? Opowiadamy o tym w tym artykule.

W mediach społecznościowych można natknąć się na bardzo dużą ilość reklam wielu rodzajów kursów. Same szkolenia mają różny charakter, w dużej mierze są oparte na materiałach wideo, prezentacjach, czy interaktywnych treściach. Część zawiera także spotkania online z wykładowcami. Niejednokroć cena takich kursów jest stosunkowa wysoka i sięga kilku dziesięciu tysięcy złotych.  W reklamach przedstawione są jako magiczne szkolenia, dzięki którym zdobędzie się całą niezbędną wiedzę do pracy w nowym zawodzie i od razu zacznie się pracować w nowej roli. Czy rzeczywiście w żadnym przypadku nie warto decydować się takie szkolenia? Każdy z doświadczeniem przebranżowienia będzie pewnie radził wybrać taką ścieżkę, jaką on sam podążył. A na tej ścieżce ważne będą nie tylko narzędzia, ale też to jak się je wykorzystuje. Kurs za kilkanaście tysięcy złotych ani taki za 49 zł, nie gwarantuje sukcesu. W każdym przypadku trzeba będzie dobrze siebie zorganizować i wiedzieć, dlaczego szuka się źródła wiedzy w takim miejscu, a nie innym.

Kiedy wybrać tanie kursy? 

Żaden kurs zakupiony na platformach do nauki nie sprawi, że będzie można płynnie i bez przeszkód zmienić zawód. Jednak taki kurs z Udemy może być jednym z narzędzi, który wybierze się podczas przebranżawiania. Największą wadą, o której trzeba pamiętać jest to, że nie są to wykłady czy ćwiczenia online, na którym dochodzi do interakcji z wykładowcą. Kursy platformowe to zwykle treści wideo z dodatkowymi materiałami do nauki, np. w formie plików PDF. 

Tak więc najlepszym sposobem jest traktowanie takich szkoleń jako swego rodzaju podręcznika. Można z niego przede wszystkim czerpać wiedzę teoretyczną. Może służyć w wielu przypadkach jako techniczna fundamentalna wiedza. Jednak w razie jakichkolwiek wątpliwości, chęci dociekania czy zaproponowane rozwiązanie to jedyne praktykowane w danej branży, nie ma możliwości zapytania o to wykładowcę/nauczyciela, bo takiego po prostu nie ma. 

Social learning jako uzupełnienie platform do nauki

Jeśli dużą wadą kursów z Udemy, jak i innych tego typu platform jest to, że nie ma w nich żadnego wykładowcy, do którego można by się zwrócić podczas zajęć, to warto ten problem rozwiązać. Można to zrobić właśnie poprzez social learning i jego wykorzystanie na kilka sposobów. Oczywiście to, który się wybierze, będzie w dużej mierze zależne od tego, w jakiej branży i zawodzie chce się rozwijać. Jednak wszystkie rodzaje social learning zastosowane w praktyce wiążą się z kontaktem z innym człowiekiem. Taka forma nauki polega na bezpośrednim pytaniu, rozwiązywaniu problemów i uczeniu się od innych z Sieci. 

Znajdź eksperta i mentora w danej dziedzinie

Już do samego zdobycia teoretycznej wiedzy przyda Ci się ktoś, kto podpowie Ci, czego warto się uczyć, a co zupełnie Ci się nie przyda. Będzie mógł też powiedzieć Ci jak wykorzystać daną wiedzę, żeby łatwiej przekonać do siebie potencjalnych pracodawców i jak w ogóle do nich dotrzeć. Idealnym rozwiązaniem będzie sytuacja, w której mentor sam przeszedł`podobną drogę, którą podążasz właśnie Ty. Jeśli jednak nie możesz znaleźć kogoś takiego, to powinien to być ktoś, kto pracuje w danej branży i ma kontakt z ludźmi, którzy działają w niej od lat, jak i takimi, którzy dopiero rozpoczynają w niej pracę. Jeśli więc chciałbyś zostać analitykiem danych, to takim mentorem powinien być właśnie ktoś pracujący w tej roli. Dzięki rozmowom z mentorem będziesz mógł poznać praktyczne strony zawodu, w którym chcesz się realizować. Pozwoli Ci to też na lepszy dobór pozostałych narzędzi, które mają Cię wspierać w przebranżowieniu.

Jeśli nie wiesz, jak znaleźć mentora dzięki sile Networkingu – skorzystaj ze sprawdzonych warsztatów tutaj

Grupy warsztatowe

Uczenie w grupie, czy omawianie problemów w większym gronie pozwala spojrzeć na różne zagadania z nowej perspektywy, którą trudno było spostrzec samemu. Zajęcia czy spotkania w grupie, bo nie mają one formalną otoczkę, to także często sposób na przełamanie jakiś wewnętrznych blokad. Weźmy na przykład naukę języka obcego, która jest Ci potrzebna, aby zdobyć nowy zawód. W wielu miastach można wziąć udział w nieformalnych spotkaniach, na których rozmawia się w konkretnym języku. Często uczestniczą w nich native speakerzy. Może to być świetny sposób na przełamanie strachu przed komunikacją w danym języku.

Grupy oraz fora branżowe

Napotkałeś podczas nauki problem i nie wiesz, jak go rozwiązać? A może chcesz wiedzieć, czy Twój sposób na wykonanie jakiegoś zadania jest rzeczywiście optymalny? W każdym z tych przypadków możesz spróbować zadać pytanie na odpowiedniej grupie lub forum. W mediach społecznościowych jest wiele grup tematycznych, na których ludzie chętnie wymieniają się doświadczeniem. W ten sposób nie tylko nie będziesz szukać odpowiedzi w różnych źródłach na własną rękę, ale masz też szansę, aby zobaczyć kilka perspektyw na dane zagadnienie. 

Ucz się od najlepszych

Ludzie z różnych branż udzielają się w internecie na różne sposoby. Sprawdź, czy ktoś, kto spełnia się w tej samej roli, do której Ty dążysz, nie jest Twórcą w internecie. Jeśli tak, warto obserwować go i zapoznawać się z materiałami, które udostępnia. Być może znajdziesz w nich coś, co sam będziesz mógł wykorzystać na etapie przebranżowienia lub później, już w nowej pracy. 

Podsumowanie

Kursy na tanich platformach jak Udemy mogą Ci w zupełności wystarczyć do zdobycia fundamentalnej wiedzy w nowej roli.
Oczywiście nie możesz liczyć na to, że po jednym, czy kilku takich kursach znajdziesz pracę w nowym zawodzie. Jeśli potrzebujesz motywacji do nauki i chcesz wydać sporo pieniędzy na bootcamp – jest też to dobra opcja jednakże jako praktycy odradzamy pójście tą drogą. W internecie jest tak wiele dostępnych darmowych i tanich kursów, że szkoda przeznaczać tak duże pieniądze tylko na fundamentalną wiedzę w danej branży.

Pamiętajmy również, że przebranżowienie to proces, w którym oprócz zdobycia wiedzy potrzebujesz przemyślanej strategii i świadomych kroków, które pozwolą Ci dostać wymarzoną pracę w nowej roli.


Jeśli nie wiesz, jak to zrobić – dołącz do naszego programu