Rozmowa kwalifikacyjna w przebranżowieniu

Decyzja zapadła – zmiana branży przesądzona, a dokumenty aplikacyjne perfekcyjnie przygotowane? Co zrobić by po pozytywnych odpowiedziach z rynku pracy nie pogrążyła Cię rozmowa kwalifikacyjna? I czy przy przebranżowieniu wygląda ona inaczej? Choć porównanie to może się wydawać niezręczne to gdy myśli się o rozmowie kwalifikacyjnej przychodzi na myśl…pierwsza randka. Początkowa fascynacja trwa, wszak doszło do wyłonienia z dwóch stron, gdy jednak nadchodzi „okazanie” czar nierzadko pryska. Jak temu zapobiec? Poznaj 7 kroków do przejścia by odbyć rozmowę kwalifikacyjną marzeń.

1. Bądź przygotowany na niewygodne pytania.

O ile nawet pracodawca jest zaciekawiony aplikacją nowego w branży „aplikanta” widząc w nim potencjał to nie da się ukryć, że z tyłu głowy nasuwa mu się dwa podstawowe pytania. Co poszło nie tak, że doszło do przebranżowienia i czy często będziesz tak zmieniał zdanie? Oba pytania są dla niego istotne- ocenia bowiem Twoją zaradność, ale i pewność Twoich wyborów by uniknąć niepotrzebnej inwestycji czasu i pieniędzy. Zależnie od stosowanej techniki prowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej może je on zadać w różny sposób. Zazwyczaj bądź to sugerując negatywny powód zmiany bądź zachowując neutralność i zwyczajnie dążyć do prawdy. Zdając sobie sprawę z możliwości niekorzystnego ujęcia pobudek przebranżowienia warto przygotować spójne wyjaśnienie, które w argumentacji uwzględnia pozytywne sformułowania.

 

2. Nigdy nie mów o poprzednich pracodawcach w sposób pejoratywny.

Nawet jeśli na Twoją decyzję miał istotny wpływ poprzedni pracodawca zachowaj neutralność w wypowiedziach. Pamiętaj, że choćby nie wiem jak sprawa nadużyć pracodawcy była znana i oczywista to kolejny zleceniodawca przy relacjach z ich przebiegu zazwyczaj wchodzi w rolę poprzedniego i ostatnim co chce usłyszeć jest to jak zręcznie będziesz umiał wypunktować jego potencjalne przewinienia w przyszłości.

 

3. Zapoznaj się wnikliwie z treścią oferty pracy.

W treści ofert pracy pracodawca bardzo często zamieszcza „słowa i sformułowania klucze”, których użycie niemal dosłownie otwiera drogę do otrzymania pracy. Nawet jeśli swoją aplikację formalną już dawno masz za sobą, powróć do tekstu ogłoszenia przed samą rozmową kwalifikacyjną, przyjmując, że zawiera ono esencję tego co oczekuje od Ciebie pracodawca. Może się okazać, że pomimo tego, iż w przeszłości nie pracowałeś w danej branży to wykonywałeś podobne czynności w ramach poruszania się po innej. Powielając pewne ścieżki bądź wychodząc przy poprzednim stanowisku poza jego ramy.

 

4. Wykaż się swoim portfolio.

Masz skąpe doświadczenie w nowej profesji? Doszkalałeś się jednak bądź jesteś w trakcie? Wykaż swoje punkty styczne z pracą o którą się ubiegasz. Nawet jeśli możesz jedynie pochwalić się zadaniami, które realizowałeś w ramach edukacji. Projekty niekomercyjne o ile jakościowe mogą być doskonałą wizualizacją tego co możesz zrobić dla swojego pracodawcy w przyszłości.

 

5. Przeanalizuj czy Twoje myślenie jest spójne z działalnością przewodnią firmy.

Nasycony rynek pracy by wyodrębnić najlepszych pracowników zachęca rekruterów by robić więcej niż sama weryfikacja umiejętności kandydata. Coraz częściej więc sprawdza się jego sposób myślenia i to jakimi wartościami kieruje się w życiu. By przekonać się jak w tej kategorii uplasowujesz się w oczach swojego potencjalnego pracodawcy warto zapoznać się z jego działalnością. Odrób więc pracę domową i poczytaj o przyszłym pracodawcy. W dzisiejszych czasach nie jest to trudne. Z pomocą przychodzi Internet.

 

6. Bądź żywo zainteresowany swoimi potencjalnymi obowiązkami, zadawaj pytania.

Wydawać by się mogło, że dociekliwość nie jest najkorzystniejszym sposobem zachowania, a jednak brak zainteresowania z Twojej strony w miejscu pytań o przyszłą pracę brzmi jeszcze gorzej. Okazuje bowiem obojętność i bezrefleksyjność w temacie. Przygotuj zatem listę pytań, które na różnym etapie rekrutacji możesz postawić. Nie wszystkie musisz zadać, ćwiczenie ma jednak sprawić, że będą przemyślane.

 

7. Sprawdź z kim będziesz rozmawiał, ale i… jakie informacje o Tobie pojawiają się w Internecie.

Na różnych etapach rekrutacji pracodawca często informuje z kim kandydat będzie prowadził rozmowy. Ułatwia to zadanie zapoznania się z ich obowiązkami oraz obszarami tematycznymi w których realizują się w pracy. Weryfikacja tych wiadomości jest niezwykle cenna w przypadku doboru poruszanych zagadnień i kierowaniu dyskusji w konkretne rejony by wykazać swoje rozeznanie. Warto pamiętać, że podobne wyszukiwania, które obnażają osoby rekrutujące obnażą i Twoją osobę. Tym istotniejsza wydaje się w tym przypadku kontrola materiałów pojawiających się w korelacji z naszym nazwiskiem w Social Mediach i generalnie w Internecie.


Jeśli masz problem z przygotowanie do rozmowy rekrutacyjnej przy przebranżowieniu – pisz śmiało na kontakt@dookolapracy.pl. Przeszliśmy setki rozmów i pomogliśmy ponad 50 Klientom w zmianie zarówno pracy jak i branży.