Podczas naszego programu przebranżowienia jednym z kroków jest znalezienie mentora. Największą wartością jaką możesz dostać na swojej drodze przebranżowienia są pomysły, narzędzia i dokładna road mapa co robić aby dostać się do wymarzonej pracy. Niekoniecznie musisz płacić za mentora – ludzie uwielbiają pomagać – dziś w artykule chcemy opisać kilka rodzajów mentorów jakich możesz spotkać w procesie przebranżowienia.
Twój Partner w Zmianie Zawodowej
To osoba, która wesprze Cię na każdym etapie przebranżowienia. Kiedy zwątpisz, kiedy będziesz odnosić sukcesy. Mogą to być Twoi rodzice, brat czy siostra albo dobry przyjaciel. Pamiętaj, że również wokół Ciebie pojawią się osoby podcinający Twoje skrzydła. Usłyszysz zdania typu: „Po co Ci to było, przecież miałeś bardzo stabilną pracę”. Albo „Masz bardzo ekskluzywny zawód jak prawnik, po co idziesz do tego IT?”.
Dlatego bardzo jest ważne, aby się odciąć od nich i znaleźć ludzi na podobnym etapie życia na jakim Ty jesteś. Mogą to być grupy facebookowe, specjalne programy czy poszukanie osób na LinkedIn, które wchodzą do takiej samej branży jak Ty.
Jak to zrobić w praktyce?
1) Otwórz wyszukiwarkę linkedin i wpisz frazy „junior” + Twoje docelowe stanowisko lub „aspiring”/”aspirujący” + Twoje docelowe stanowisko. Może to być np. „Aspirujący Tester Manualny„. Otrzymasz wyniki osób, które są na podobnym etapie jak Ty. Nawiąż kontakt i stwórzcie mini grupę wsparcia. Dzielcie się swoimi sukcesami i wymieniajcie się doświadczeniami.
2) Możesz użyć również potężnego narzędzia jakim jest Alumni Tool . Wejdź w podany link do swojej uczelni, kliknij opcję „Byli Pracownicy” i wyfiltruj osoby, które pracują już w Twojej docelowej branży. Następnie nawiąż z nimi kontakt mając wspólny punkt zaczepiania. Umów się na krótkie 15 minutowe rozmowy z tymi osobami i zapytaj czego się one uczyły i jak wyglądała ich ścieżka. Uzyskać pomoc i to najczęściej zupełnie za darmo.
Trener Personalny Przebranżowienia
Oprócz wsparcia mentalnego Twój Partner w Zmianie Zawodowej może być osobą, która pokieruje Cię za rękę i pokaże jak napisać dobre CV/List motywacyjny czy wskaże jak docierać do ukrytego rynku pracy na LinkedIn. Takimi osobami jesteśmy zarówno ja (Łukasz) jak i Klaudia – podczas pracy z nami zawsze odpowiadamy na Twoje pytania na bieżąco, robimy audyt Twojego LinkedIna i CV, mówimy jak negocjować wynagrodzenie czy przejść z sukcesem rozmowę rekrutacyjną. Napisz do nas i porozmawiajmy o możliwościach.
Mentor techniczny
To osoba, która poprowadzi Cię w technicznych zawiłościach w danej branży. Podczas nauki na pewno zmierzysz się z ogromną ilością kursów i wiedzy dostępnej w internecie. Będą Cię kusiły również bootcampy obiecujące gruszki na wierzbie. Tutaj mała uwaga: jest to tylko krok 3 w procesie przebranżowienia a więc zdobycie fundamentalnej wiedzy. Projekt praktyczny obiecywany przez organizatorów takich kursów nie jest niestety brany pod uwagę przez Pracodawców (oczywiście plus za jakąkolwiek praktykę dostaniesz, ale jest to zdecydowanie za mało). Po takim kursie i tak zostajesz na lodzie wśród 1000 innych Kandydatów nie wiedząc jak dostać się do Pracodawcy czy zdobyć praktykę komercyjną gwarantującą pracę w docelowej branży. Zastanów się czy naprawdę chcesz robić 3 kroki do tyłu i być wrzucony do worka jako student czy chcesz wejść do branży jak profesjonalista? Czyli zostać specjalistą w nowej dziedzinie już w procesie przebranżowienia? Lepiej skupić się na darmowych/mało płatnych kursach np. na platformie Udemy. Jak dowiedzieć się jak taki kurs wybrać? Właśnie w tym momencie pomoże Ci Twój mentor techniczny. Dokładnie poda jakie obszary są dla Ciebie do nauki i nie stracisz czasu na szukanie tego samemu.
Jeszcze jeden tip dla osób szukających studiów czy kursów:
1) Zrób porównanie rynku pracy i wymagań ogłoszeń Pracodawców. Zobacz czego dokładnie/jakich umiejętności oczekują Pracodawcy. Następnie wejdź na kursy i przeglądnij dokładne ich sylabusy. Zobacz ile godzin jest poświęconych na dane zagadnienie. Czy podczas studiów podyplomowych na pewno zostanie na to poświęcone wystarczająco dużo czasu?
Gdzie znaleźć Mentora?
Mentora możesz znaleźć na:
1) grupach facebookowych – dedykowanych dla poszczególnych specjalizacji, np. Ux Design, Testowanie oprogramowania
2) LinkedIn – nawiązuj kontakty z ludźmi z branży, umawiaj calle i ucz się na tematy w docelowym zawodzie
3) dedykowane programy, np. nasz program „Przebranżowienie w 5 krokach”.
Czy warto?
Jak najbardziej. Obracanie się ludźmi z docelowej branży zmieni Twoje horyzonty myślowe i pozwoli wyskoczyć z utartych schematów w Twojej głowie. Chcesz zarabiać 3 razy więcej niż w obecnej branży i pracować jako specjalista ds. cyberbezpieczeństwa? Idź na meetupy, chodź na wydarzenia z tym związane, publikuj ciekawe historie z tym związane na LinkedIn. Zacznij żyć nową branżą a Twój proces przebranżowienia znacznie się uprości!