Pokolenie dzisiejszych 50- i 60-latków nierzadko spędza większość swojego życia zawodowego nie tylko w jednej branży, ale także u jednego pracodawcy. Sytuacja gospodarcza i sam rynek pracy sprawiają, że przedstawiciele kolejnych pokoleń nie mogą, ale też nie chcą w ten sposób kierować swoją karierą. Duża część z nich wielokrotnie zmienia swoich Pracodawców. Nie zawsze jest to związane ze zmianą branży. Jednak obecnie ten trend jest coraz bardziej wyraźny i wiele osób decyduje się na zmianę zawodu z różnych powodów.
Czy przebranżowienie jest Ci potrzebne?
Zanim podejmiesz decyzję co do tego, do jakiej roli będziesz przygotowywał się przez najbliższe kilka lub kilkanaście miesięcy, upewnij się, że to zmiana zawodu jest właśnie tym, czego potrzebujesz. Będzie to dobra decyzja, jeśli:
- obecna praca jest głównym źródłem stresu;
- czujesz się niedoceniony, a Twoje ambicje wciąż nie są zaspokojone, mimo że osiągnąłeś/aś już przysłowiowy sufit w danym zawodzie;
- w obecnej pracy trzyma Cię jedynie konieczność opłacania comiesięcznych rachunków i innych zobowiązań;
- pensja na Twoim obecnym stanowisku Cię nie satysfakcjonuje, a nie bardzo są jakiekolwiek możliwości awansu;
- praca jest dla Ciebie wyłączenie przykrym obowiązkiem i nie daje w ogóle satysfakcji.
Czynników, które mogą Cię zachęcić do zmiany ścieżki zawodowej jest więcej.
Jak wybrać nowy zawód?
Wybierając nowy zawód, można brać pod uwagę kilka czynników. Często zdarza się, że jedynym co niektórzy biorą pod uwagę, są zarobki w nowym zawodzie. Niestety takie podejście powoduje, że już na etapie przebranżawiania się i poznawania nowego zawodu pojawia się zniechęcenie. Nowa profesja powinna być nie tylko satysfakcjonująca pod względem finansowym. Nie musi być to jednocześnie Twoja pasja, jednak dobrze by było, jeśli rano na myśl o rozpoczęciu pracy nie ogarniał Cię stres czy smutek. Dobrze jest wybrać taką, którą po prostu będziesz wykonywał z ochotą. Jeśli głównym Twoim motywatorem będą pieniądze, to bardzo szybko praca może stać się tylko generatorem stresu. Dlatego podczas wyboru nowego zawodu, dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Tymi pytaniami mogą być między innymi:
- Chcesz pracować w biurze czy zdalnie? W wielu przypadkach charakter pracy będzie zależał od konkretnego pracodawcy, jednak są branże i stanowiska, w których zdecydowanie łatwiej znaleźć ofertę pracy zdalnej, a są takie, gdzie jest ona rzadkością.
- Z kim na co dzień chcesz współpracować? Być może teraz codziennie w pracy kontaktujesz się z klientem i masz tego dość. Wolisz więc pracować tylko z zespołem wewnętrznym? A może wręcz odwrotnie? Na różnych stanowiskach częstotliwość kontaktu z innymi pracownikami firmy, klientami, podwykonawcami będzie inna. Warto więc wybierając przyszłą rolę zastanowić się nad tą kwestią.
- Stały etat czy freelancer? Przebranżowienie nie zawsze musi oznaczać, że tylko zmienisz branżę i pracodawcę. Jeśli nie chcesz już pracować jako pracownik najemny, to warto rozważyć przebranżowienie, które pozwoli Ci na bycie samemu swoim szefem. Będąc freelancerem, z czasem sam będziesz mógł decydować o zleceniach, które przyjmujesz.
- Jakie godziny pracy preferujesz? Wolisz stałą pracę od 9 do 17, a może chcesz sam decydować, kiedy wykonasz swoje obowiązki? Jeśli interesuje Cię ta druga opcja, to rozważ tylko Pracodawców, którzy dają możliwość elastycznych godzin pracy (Zerknij na Pracodawców Przyjaznych Przebranżowieniom).
- Jak bardzo Twoja praca ma być pożyteczna społecznie? Dla niektórych największą motywacją do zmiany pracy może być to, że będą oni pracować przy projektach, które w krótszej lub dłuższej perspektywie w pewien sposób przysłużą się społeczeństwu. Jeśli jest tak w Twoim przypadku, ukierunkuj się na branże, które w dużym stopniu wpływają na otaczający nas świat.
- Usługi czy fizyczny produkt? Są ludzie, dla których istotne będzie, aby efekty swojej pracy mogli zobaczyć fizycznie. Załóżmy, że chciałbyś zostać project managerem. Możesz wybrać branżę, w której pod projektami kryją się usługi dla biznesu, np. tworzenie aplikacji, ale możesz też pracować w firmie, która buduje farmy wiatrowe.
- Sposób wykonywania obowiązków. Praca stacjonarna nie zawsze musi oznaczać spędzane 8 godzin codziennie przed monitorem komputera. Może zresztą coś takiego Ci nie odpowiada? Chciałbyś opracowywać jakieś procesy przed komputerem, ale efekty ich wdrożenia nadzorować np. na hali produkcyjnej. Wybierz branżę, w której jest to możliwe.
Proces przebranżowienia zaczyna się na jeszcze na etapie wybrania nowego zawodu. Jest to najważniejszy etap, który pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze i czas przy przebranżowieniu.
Możesz skorzystać z testów, np. Gallupa, które podpowiedzą Ci co może być dla Ciebie dobrą drogą. Tutaj przestrzegamy przed robieniem nieznanych testów z internetu np. przy bootcampach. Naprawdę sądzisz, że taki tekst został stworzony w celu pomocy Tobie a nie sprzedania swojego kursu?
A jak jeszcze sprawdzić czy dany zawód jest dla Ciebie? Testuj swoje wyobrażenia. Zapytaj osób ze swojej wymarzonej branży jak wygląda ich dzień pracy i czy w ogóle polecają tę branżę dla nowych osób? Możesz skorzystać z LinkedIna, aby poprzez networking i kontakty „wsiąknąć w daną branżę”. Skorzystaj również z webinarów, live’ow i darmowych eventów dla danej branży. Poznaj ludzi i dowiedz się czy dany zawód jest dla Ciebie u źródła.