Jak inni ludzie mogą Ci pomóc w przebranżowieniu?

wpis w: Zmiana zawodowa | 0

Jeśli myślisz o zmianie branży czy nawet konkretnych miejscach, w których mógłbyś się znaleźć, to w dużym stopniu będą się one łączyć właśnie z ludźmi z Twojego środowiska, w którym się obracasz.  Nawet jeśli próbujesz wyjść poza schemat Twojego najbliższego otoczenia, to wciąż ograniczasz się do tego, co sam znasz. Ewentualnie będą to rzeczy, stanowiska, firmy czy zawody, o których przeczytałeś w Internecie. Jednak wiedza stamtąd jest często po prostu bardzo powierzchowna i pełna mitów (stąd też prowadzimy Dookoła Pracy, aby obalać mity na temat zmiany zawodu!). Dopóki nie natkniesz się więc na kogoś, kto żyje w innym środowisku niż Twoje, to trudno Ci będzie o inne spojrzenie. 

Jeśli rzeczywiście masz przeczucie co do tego, w co chciałbyś się zaangażować, ale nie masz pojęcia, czy jest to realistyczne, a nawet jeśli jest, jak się za to zabrać, to jest to pierwszy krok do tego, aby zapytać ludzi z Twojego wymarzonego zawodu o ich dzień pracy. Lub zapytać ludzi, którzy przeszli drogę na jaką Ty wchodzisz jak to zrobili. Jak to zrobić? 

Przebranżowienie to proces

Może przeglądasz strony internetowe oraz portale branżowe z ofertami pracy i wysyłasz CV na stanowiska, do których nie masz wszystkich niezbędnych kwalifikacji i co ważniejsze, doświadczenia? Jako osoba, dążąca do przebranżowienia takie tradycyjne metody poszukiwania pracy nie są dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. Nie mając doświadczenia i nie znając branży, do której próbujesz wkroczyć, rzadko kiedy będziesz pierwszym wyborem rekruterów. Nawet jeśli w rzeczywistości sprawdzisz się w tej roli, to nie masz, jak dać poznać się pracodawcy. To jednak nie powód, by rezygnować. Są też inne sposoby na szukanie pracy i właśnie z nich warto skorzystać, jeśli chce się przebranżowić. 

Jedną z najważniejszych metod przy przebranżowieniu jest networking. Możesz w jakiś sposób dotrzeć do osób, które mogą być w stanie Ci pomóc na różnych płaszczyznach. Jeśli już załapałeś z kim kontakt, to podpytaj go o kogoś innego, z kim według niego warto porozmawiać i mieć wśród kontaktów.  To po prostu dobry sposób, abyś poznał daną branżę, czy w ogóle rynek pracy, z nowych perspektyw. Poznawanie ludzi z docelowego zawodu może zacząć się dużo wcześniej niż na samym etapie poszukiwania pracy. Jednak warto, aby nawyk poznawania ludzi wszedł Ci w krew. Najlepszym miejsce na networking w Sieci i znalezienie pracy w nowej branży jest LinkedIn.


Protip z naszego programu „Przebranżowienie w 5 krokach”:

Oczywiście możesz pomyśleć, że przecież alternatywą zawsze jest szukanie samych informacji i pomysłów w Internecie. Jednak jest to dużo trudniejsza, mniej efektywna, a także bardziej wymagająca droga. I przede wszystkim często może wprowadzać w błąd. Zdecydowanie lepiej jest budować swoje otoczenie, składające się z inspirujących ludzi i w ten sposób poznawać potencjalne nowe środowisko, otwierać się na ukryte oferty pracy i kontakty, które przy Twoim przebranżowieniu mogą zaprocentować w przyszłości.

Nie musisz być zdany sam na siebie

Zmiana kariery nie jest łatwym przedsięwzięciem. Jest pełna ryzyka, trudnych dylematów i niełatwych wyzwań. Na sukces składa się wiele małych decyzji. Wydaje Ci się, że wszystko zależy od Ciebie, bo przecież nie możesz prosić innych ludzi? Jednak mogą oni wysłuchać jaki masz pomysł i spojrzeć na niego krytycznym, ale i konstruktywnym okiem. Obawiasz się rozmów kwalifikacyjnych? Możesz potrenować je wcześniej z kimś z Twojego otoczenia. Możesz poprosić kogoś, żeby przejrzał Twój email, zanim go wyślesz, albo opowiedział Ci coś o jego branży, co sprawi, że łatwiej będzie Ci dobrze wypaść na rozmowie. Każda niewielka rzecz, w której inni ludzie mogą Ci pomóc, aby Cię wesprzeć, ułatwią Twój proces przebranżowienia. A takich mały rzeczy może zebrać się przez całą drogę naprawdę sporo co dodatkowo podbuduje Twoją pewność siebie.

Może myślisz sobie teraz, że nie możesz nikogo prosić o pomoc? Jesteś w błędzie. Ludzie uwielbiają czuć się ważni i użyteczni. Pomimo wszystkich tych nieuzasadnionych obaw, które są dzisiaj wśród społeczeństwa, jeśli chodzi o proszenie o pomoc, często największą wartością, jaką możesz komuś dać, jest właśnie otwarcie się na pomoc. 

Jak sprawić by inni zaczęli pomagać Ci w przebranżowieniu?

Opowiadaj o swoich planach przebranżowienia. Ludzie nie mogą Ci pomóc, jeśli nie wiedzą, że w ogóle próbujesz coś zrobić. Czasami tylko jedna mała wzmianka o tym, co zamierzasz, może zapewnić naprawdę sporo wsparcia i dać dodatkową energię. Oczywiście ludzi z którymi porozmawiasz o swoim przebranżowieniu dobieraj starannie. Podziel się z nimi swoimi pomysłami i przemyśleniami. Poproś o wsparcie w dążeniu do celu, może to być przyjaciel, partner, czy rodzeństwo – nieważne – istotne jest, by była to osoba, na której możesz polegać. My nazywamy taką osobę Partnerem W Zmianie Zawodowej.

Stań się bardziej otwarty na różnych płaszczach. Na poglądy, wiedzę, oceny oraz opinie innych. Często to właśnie dzięki temu, jak ktoś inny widzi daną sytuację, może być niezwykle pomocne na Twoim etapie przebranżowienia.

Spróbuj kontaktować się również ze znaczącymi lub mającymi duże doświadczenie ludźmi w danej branży. Napisz im email lub wyślij wiadomość przez LinkedIn. Jeśli nie wiesz jak napisać skontaktuj się z nami – pokazujemy jak poprzez polecenia i networking znaleźć Twoją pracę marzeń w nowym zawodzie. 

Znajdź również mentora, który będzie Twoim wsparciem na całej ścieżce zmiany kariery. Powinna to być osoba, która nie tylko działa w danej branży, ale także wie, jak się przebranżowić z sukcesem. Często osoby, które oferują takie usługi, nie tylko będą mogły podpowiedzieć Ci wiele rzeczy, ale także udostępnić szereg materiałów, które będą dla Ciebie pomocne. I co więcej. Umawiając się na rozmowy telefoniczne z osobami pracującymi w danej branży wiele z nich pomoże Ci całkowicie za darmo. Wszystko zależy czy odważysz się na ten pierwszy krok i otworzysz na możliwości…