Mistrzowskie CV. Struktura CV – Część I

wpis w: CV | 18

Klamka zapadła. Chcesz zmienić pracę i stawić czoła rekruterom. Brawo! To teraz czas uzbroić się w naprawdę dobre CV i tak wyposażonym udać się na łowy. Z myślą o Tobie, zaprosiliśmy wytrawnych graczy z rekruterskiego świata, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i podpowiadają, na czym skupić się tworząc CV. To dopiero początek, bo przewidzieliśmy aż pięć części tego cyklu! W pierwszej części rozwiewamy wątpliwości dotyczące struktury CV.

 W tym artykule uzyskasz odpowiedzi na następujące pytania:
1. W sieci można znaleźć mnóstwo gotowych kreatorów CV, jakie one mają znaczenie? Czy rekruter jest w stanie wychwycić, że szablon był przygotowany niesamodzielnie?
2. W jakim programie najlepiej zrobić CV?

3. Jaka długość CV jest najbardziej optymalna?
4 .CV funkcjonalne (nastawione na pokazanie konkretnych umiejętności), a CV chronologiczne? Co lepsze i w jakich przypadkach?
5. Czy doświadczenie powinno być pokazane w CV jako pierwsze, czy edukacja? I w jakich przypadkach?


Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR
Tak, funkcjonuje kilka powtarzających się gotowych wzorów. Często są one nieczytelne, a wydrukowane na czarno-białej drukarce, nieestetyczne. Kreatory mogą być przydatne dla osób, które nie posiadają doświadczenia zawodowego. Wtedy gotowy szablon pomaga w wizualizacji i powoduje, że CV jest atrakcyjniejsze. Widać czy CV zostało przygotowane z zaangażowaniem i czy merytorycznie jest przemyślane. Czy samodzielnie? Trudno powiedzieć na etapie wstępnej selekcji aplikacji. To oczywiście można wychwycić, ale dopiero poprzez rozmowę.


Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery, 5 lat doświadczenia w branży HR
CV przygotowane w kreatorze on-line wygląda zazwyczaj bardziej profesjonalnie, niż dokument przygotowywany samodzielnie w Wordzie. Programy wspomagające pisanie życiorysu przypominają nam również w odpowiednich ramkach o wszystkich istotnych kwestiach, które powinniśmy w nim zamieścić. Kluczowa jest klauzula o ochronie danych osobowych, o której osoby piszące CV samodzielnie czasami zapominają.
Dla rekrutera nie ma większego znaczenia, czy Kandydat sam przygotował CV w jakimś programie komputerowym, czy też korzystał ze wsparcia kreatorów on-line. To co się liczy, to zawartość: spersonalizowana, adekwatna do ogłoszenia, na które dana osoba odpowiada i przede wszystkim czytelna forma oraz format PDF, dzięki któremu dokument otworzony na dowolnym sprzęcie wygląda tak samo jak u autora.
Rekruterzy znają najpopularniejsze szablony i widzą jeśli ktoś z nich korzystał, lecz nigdy nie działa to na niekorzyść Kandydata.


Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia

Kreatory CV mogą być bardzo przydatne, jednak przed zastosowaniem jakiegokolwiek szablonu warto rozważyć kilka możliwości, a także zgłębić dorobek osoby/strony, która dany szablon rekomenduje. Nie polecam jednak opierania się w 100% na kreatorze.
Wysyłając swoje CV zawsze prezentujemy siebie, czyli bardzo konkretną osobę. Kreator CV, czy szablon może nam posłużyć jako inspiracja, ale bardzo ważne jest abyśmy tworząc swoje CV nadali mu spersonalizowany charakter. Musimy mieć świadomość, iż rolą rekrutera jest zapoznanie się z ogromną liczbą aplikacji.  Stosując popularne kreatory CV narażamy się na ryzyko, iż nasz dokument nie będzie się niczym wyróżniał.
W dzisiejszych czasach kompetencje są kluczowe, ale także liczy się umiejętność ich odpowiedniej prezentacji. Samo CV i jego budowa również może być kryterium oceny przez rekrutera i często jest odpowiednikiem tzw. „pierwszego wrażenia”. Szczególnie ważne jest to w przypadku stanowisk, gdzie myślenie nieszablonowe oraz kreatywność są bardzo istotnymi kompetencjami (sprzedaż, marketing, itp.).

Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR

Co do zasady proponuję program Word. W sytuacji braku doświadczenia, czyli na początku drogi zawodowej dobrze jest skorzystać z kreatorów lub programu graficznego np. Ilustrator, przyda się pomoc grafika w tym zakresie. W takiej sytuacji CV przyciągnie uwagę i będzie estetyczne.

Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery, 5 lat doświadczenia w branży HR
Najlepiej przygotować CV w Wordzie lub innym programie, w którym się swobodnie poruszamy. Będzie to nasze „wyjściowe” CV, w którym zamieścimy wszystkie informacje o całym doświadczeniu zawodowym, przebytych kursach i szkoleniach, pełnym wykształceniu i szeroko pojętych dodatkowych informacjach. Z takiego CV, radzę każdorazowo wybierać istotne informacje i tylko je umieszczać w dokumencie dedykowanym wybranemu ogłoszeniu o pracę.
Rekruterów w procesie pierwszej selekcji-analizy CV, interesują tylko kluczowe kompetencje wymagane na dane stanowisko, ważne jest żeby były one dobrze wyeksponowane w CV i nie zgubiły w gąszczu dodatkowych informacji, niezwiązanych z proponowaną pracą.
Radzę również każdorazowo edytować swój profil zawodowy, czy też podsumowanie zawodowe, które powinno być dobrze widoczne w CV i dopasowane do oferty pracy.

Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia
Osobiście polecam tworzenie CV w dobrym kreatorze tekstu, natomiast jeśli chodzi o wysłanie dokumentu, najlepszą formą jest .pdf. W szczególnych sytuacjach, gdy aplikujemy do firmy rekrutacyjnej, możemy zostać poproszeni przez rekrutera o dosłanie wersji edytowalnej w celu przekazania naszego CV w odpowiedniej formie do Klienta.

Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR
Najlepiej jeżeli nasze CV ma jedną stronę, max. dwie. Merytorycznie CV powinno być zwięzłe, bogate w treść odpowiadającą z jednej strony faktycznemu doświadczeniu, z drugiej odnosić się do oferty.

Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery, 5 lat doświadczenia w branży HR
CV nie powinno przekraczać 2 stron A4 pisanych czcionką min. nr 11. Jeśli doświadczenie zawodowe Kandydata nie przekracza 5 lat, to sugeruję zmieścić je na 1 stronie A4.
Radzę stawiać na jakość zamieszczanych informacji, a nie na ilość. W ogłoszeniu o pracę podane są zawsze również jedynie kluczowe kompetencje na dane stanowisko i na ich opisie polecam się skupić w CV, a rozszerzyć informacje o swoim doświadczeniu podczas rozmowy rekrutacyjnej.
Rekruterzy podczas wstępnej analizy CV, tylko skanują je wzrokiem. Najwięcej czasu poświęcamy na pierwszą stronę, więc na niej powinny się znaleźć wszystkie najważniejsze informacje. Żeby uzupełnić obraz Kandydata o dodatkowe umiejętności, kursy i szkolenia-zaglądamy na stronę drugą; jeśli zainteresuje nas pierwsza 🙂

Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia
Twierdzenia o jednej stronie już dawno przestały być aktualne. Współczesne pokolenie to ludzie bardzo mobilni i elastyczni na rynku pracy, bardziej skorzy do zmiany zatrudnienia, a każda zmiana również wpływa siłą rzeczy na objętość CV. Długość CV powinna odzwierciedlać nasze kompetencje i doświadczenie: bez sensu jest tworzyć 4-stronicowy dokument, gdy mamy 2 lata doświadczenia i odwrotnie: inżynier, który przez 10 lat brał udział w wielu projektach nie powinien trzymać się kryterium objętości, a raczej merytorycznej zawartości tekstu.
Ważniejsza od długości CV jest jego treść i jest to rzecz kluczowa. Powinna być ona dostosowana do wymagań na danym stanowisku i oczekiwań pracodawcy. Podkreślmy nasze kompetencje i sukcesy w obszarach, które pracodawca zaznaczył w ogłoszeniu o pracę jako istotne dla niego. Przykuwając uwagę odpowiednią treścią od razu odsuwamy na plan dalszy długość CV. Nie wyłączajmy jednak zdrowego rozsądku. Tylko w absolutnie wyjątkowych przypadkach dokument powinien przekraczać 3 strony (np. osoby z dużym doświadczeniem Interim, doświadczeni managerowie branż technicznych, senior management).

Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR
Najbardziej efektywne jest CV, w którym mamy jasno wskazany profil, a następnie chronologię co do miejsc zatrudnienia, z uwzględnieniem w każdym przypadku konkretnych kompetencji, zadań i umiejętności.
Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zarówno branża, jak i zakres zadań są powtarzalne. Wtedy zastosujemy CV funkcjonalne. Ważne by wskazane kompetencje były jasno sformułowane i odnosiły się do konkretnych zadań.

Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery,  5 lat doświadczenia w branży HR
Osobiście polecam CV chronologiczne, z dobrze zaznaczonymi konkretnymi kompetencjami potrzebnymi na dane stanowisko i podsumowaniem zawodowym. Zarówno rekruterzy, jak i przyszły pracodawca chcą widzieć ciągłość kariery zawodowej Kandydata, nawet jeśli były w niej przestoje czy zmiany kierunku. CV funkcjonalne zaburza tę ciągłość, a pytania o nią i tak pojawią się podczas rozmowy rekrutacyjnej.
CV funkcjonalne może się sprawdzić tylko w niektórych przypadkach. Na przykład dla osoby dopiero wchodzącej na rynek pracy i nie mogącej się pochwalić bogatym doświadczeniem zawodowym. Wtedy opis kluczowych kompetencji w postaci CV funkcjonalnego będzie dobrym rozwiązaniem.
Jednakże moja rada dla pozostałych osób zastanawiających się nad funkcjonalnym CV: zostawcie zwięzły, chronologiczny opis swojej kariery zawodowej, a dodajcie rozbudowany profil zawodowy/osobisty, opis umiejętności/kompetencji, spis sukcesów zawodowych i szczególnych osiągnięć. Tym sposobem wyeksponujecie swoje zalety, a wasze CV nie będzie wzbudzało podejrzeń, że chcecie coś ukryć nie podając wszystkich informacji o poprzednich pracodawcach-jak to ma miejsce w CV funkcjonalnym.

Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia
Dzisiejszy rynek pracy nie zawsze jest w stanie odpowiedzieć na oczekiwania biznesu. Wymusza to wśród pracodawców nieco większą elastyczność, choćby w kwestii podejścia do doświadczenia zawodowego kandydatów. Coraz bardziej zbliżamy się do modelu od lat stosowanego w krajach Europy Zachodniej, gdzie to bardzo konkretne umiejętności są „towarem” najlepiej wycenianym.
Długie doświadczenie w firmie, która nie podąża za najlepszymi może przegrać z krótszym, lecz treściwym czasem spędzonym w pracy dla „uznanej marki”. Rekomenduję sprzedaż swojej osoby poprzez konkretne kompetencje i umiejętności, których podporą jest doświadczenie. Ono też może być wartościowane, gdyż doświadczenie doświadczeniu nierówne. Dopiero zderzenie z rzeczywistością weryfikuje to, co kandydat faktycznie potrafi, a na koniec dnia to jest najistotniejsze z punktu widzenia rozwoju biznesu.
Jeśli mówimy jednak o rolach managerskich, tutaj ważne jest podkreślenie doświadczenia. Ono jest niezbędne w przypadku funkcji zarządczych, gdyż to m.in. doświadczenie (również to życiowe) często uczy jak zachować się w konkretnych sytuacjach, jak komunikować się poszczególnymi ludźmi, jak rozwijać zespoły, wreszcie jak być liderem. Jest to bardzo ważna kompetencja managerska, której znaczenia umniejszyć nie można.

Marzena Pelc, Konsultant HR, 16 lat doświadczenia w branży HR
Co do zasady najpierw wskazujemy na doświadczenie. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy mamy CV „świeżo upieczonego” absolwenta lub osoby bez doświadczenia zawodowego, a także, gdy mamy szczególne wymagania co do uprawnień zawodowych, kwalifikacji.

Nina Urbańczyk, HR Business Partner i Konsultant Kariery, 5 lat doświadczenia w branży HR
W zależności od tego, co pragniemy wyeksponować, taki układ CV powinniśmy zastosować.
Osobom młodym, które szukają pracy zgodnej ze swoim wykształceniem zawodowym, a nie mającym doświadczenia zawodowego w danej branży, polecam zacząć od edukacji, rozszerzonej o kursy dodatkowe i podstawowe, na których mieli możliwość zdobycia wiedzy wymaganej na danym stanowisku.
Kandydaci mogący pochwalić się wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którzy studia skończyli dawno temu, mogą informację o swoim wykształceniu zamieścić jako drugą, po doświadczeniu.
Wyjątek będą stanowiły sytuacje, kiedy ktoś przez wiele lat pracował w branży niezgodnej ze swoim wykształceniem, a teraz zdecydował się wrócić do kierunku obranego podczas studiów. Wtedy mimo wieloletniego doświadczenia zawodowego, sugerowałabym jako pierwsze umieścić wykształcenie, zgodne z wymaganiami na stanowisko, na które Kandydat aplikuje.


Marcin Borowski, Manager w branży rekrutacyjnej, 10 lat doświadczenia
Proces aplikowania można porównać do procesu sprzedaży. W tym przypadku sprzedaży samego siebie. W dzisiejszych warunkach biznesowych naszą największą przewagą nie jest ani doświadczenie, ani edukacja. Tym co wspiera proces sprzedaży samego siebie, jako potencjalnego pracownika są umiejętności i kluczowe kompetencje, które posiadamy i to one powinny być na samym początku CV. Tym samym mamy szanse na zaskarbienie sobie potrzebnej uwagi rekrutera.
Opisane kompetencje powinny być zawsze dostosowane do oczekiwań i wymagań pracodawcy wymienionych w ogłoszeniu rekrutacyjnym, gdyż w ten sposób od razu na początku pokazujemy, że spełniamy ważne dla firmy kryteria. Dzięki temu, z punktu widzenia osoby rekrutującej bardziej uzasadnionym będzie poświęcenie nieco więcej uwagi naszej aplikacji i głębsze zapoznanie się z dokumentem.
Współczesny świat pędzi, ludzie zamiast artykułów czytają nagłówki, wiedzę opierają na podstawie pasków telewizji informacyjnych, stąd też możemy założyć, że taki odpowiednik nagłówka artykułu czy też „paska” z TV, pozwoli zapamiętać rekruterowi naszą osobę. Pamiętajmy, że za kompetencjami, doświadczeniem i edukacją zawsze gdzieś tam ukryty jest konkretny człowiek, pozwólmy go dostrzec pracodawcy.

Marzena Pelc – Jak sama o sobie mówi: „Charakteryzuje mnie uśmiech, zaangażowanie, energia i kreatywność. Pozytywnego nastawienie do życia i pracy uczę się każdego dnia na nowo. Świadomość siebie oraz właściwa hierarchia wartości jest moim kompasem. Poczucie humoru pozwala mieć dystans na co dzień”. Z zamiłowania i doświadczenia HR-owiec. Na 16-letnie doświadczenie składa się czas 8 lat pracy jako specjalista ds. HR, 5 lat jako Manager i Doradca HR, 3 lata jako HR BP.
Pracowała w firmach, przy rosnącej roli i zakresie obowiązków, w biznesie o wysokiej
konkurencyjności, o dynamicznej kulturze organizacyjnej. Ma doświadczenie w pracy z biznesem, w modelu HR Biznes
Partneringu. Współtworzy i wdraża strategie HR oraz projektuje i usprawnia procesy HR. Ciągle uczy się przewodzenia i zarządzania zmianami i komunikacją.

Nina Urbańczyk – HR BP wspierający swoich Klientów w realizacji potrzeb rekrutacyjnych. Znajdujący najlepszych Kandydatów na stanowiska specjalistyczne, menedżerskie i
zarządcze. Nastawiony na najwyższą jakość rekomendowanych Kandydatów, poprzez najlepsze

dopasowanie Kandydatów zarówno pod względem kompetencyjnym jak i osobowościowym do wymagań danego stanowiska i kultury organizacji. Konsultant kariery pomagający Kandydatom
odnaleźć się na rynku pracy i wybrać najlepszą ścieżkę dalszego rozwoju zawodowego, oraz skutecznie ją zrealizować, poprzez: wyszukanie i dotarcie do wybranych pracodawców z kompletem spersonalizowanych dokumentów aplikacyjnych, przygotowanie do rozmów rekrutacyjnych, wsparcie w procesie zatrudnienia.
W swojej pracy wykorzystuje wiedzę i doświadczenie z zakresu psychologii społecznej, biznesu, emocji i motywacji, a także bieżące trendy na rynku pracy.
Współpracowała m. in. z Crédit Agricole Bank Polska, SAF S.A., D&K Technology Sp. z o. o., IteCom Sp. z o. o., Urząd Miasta Lublina, Ośrodek Kształcenia I Doskonalenia Zawodowego „Edukacja”, SMART Recruitment, Modelarnia HR, Value Creation, Fundacja „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”.


Marcin Borowski – firma rekrutacyjna LSJ HR Group. Manager z 10-letnim doświadczeniem w branży rekrutacyjnej. Karierę rozpoczął w Anglii od stanowiska Konsultanta ds. rekrutacji, a po powrocie do Polski jego aktywność zawodowa była głównie skoncentrowane na tworzeniu organizacji z branży HR od poziomu start-upów do osiągających sukcesy jednostek biznesowych. Ukończył studia podyplomowe z zakresu HR Management, zarządzania personalnego, zarządzania w firmie, studia managerskie, a także szkolenia i studia podyplomowe z Lean Management. Prywatnie, zawsze stara się znaleźć czas na książkę, partię dobrej gry planszowej, fan wszystkiego co związane z muzyką. Jeśli pogoda pozwala, chętnie przesiada się na 2 kółka, zarówno z silnikiem jak i bez.