Metody zdobycia praktyk – Scrum Master i Project Manager

Metody pozyskania praktyk Scrum Master i Project Manager

Chcesz się przebranżowić, ale nie masz pomysłu jak zdobyć doświadczenie w nowej roli, którego wymagają pracodawcy? W końcu, żeby je mieć, musisz najpierw otrzymać pracę na tym stanowisku, której nie zdobędziesz bez… doświadczenia. Wydaje się to błędnym kołem, z którego nie ma wyjścia. Jednak są sposoby, dzięki któremu można zdobyć doświadczenie w pewnym zakresie nowej roli, jednocześnie nie będąc na takim stanowisku.

Scrum Master i Project Manager – stanowiska mniej techniczne od developerów

O to czy Scrum Master i Project Manager są stanowiskami technicznymi, czy też nie, cały czas toczą się dyskusje. Oczywiście po części wynika to z tego, że wszystko zależy od tego o pracy, w jakiej organizacji się mówi. Mimo że stanowiska w różnych firmach mogą nazywać się tak samo, to sama rola, jaką się pełni, może być trochę różna. Wymagania każdorazowo będą też inne. Na pewno trzeba mieć jakieś pojęcie o stronie technicznej projektów, nad którymi się będzie pracować, jednak część projekt Managerów czy Scrum Masterów nie ma doświadczenia jako programista i świetnie sobie radzi.

Scrum Master, Project Manager – wiedza i umiejętności miękkie

W obu przypadku obu ról na pewno trzeba sporą wiedzę odnośnie do metodyk, w jakich będzie się zarządzać i mieć konkretne umiejętności miękkie. Dlatego przede wszystkim warto pomyśleć o tym, aby zdobyć fundamentalną wiedzę, niekoniecznie udokumentowaną certyfikatami. Zawsze wpisanie w CV informacji, że posiadamy wiedzę z certyfikatu zrobi dla nas robotę – bez wydawania niepotrzebnie pieniędzy!
Wszelkie umiejętności pozwalające na sprawne zarządzenie i motywowanie zespołu będą tu wyróżnikiem.

Zdobądź doświadczenie w dotychczasowej pracy

Jak wspomnieliśmy wcześnie, PM czy Scrum Master to przede wszystkim liderowanie i kierowanie zespołem. To można robić w wielu innych branżach, w różnych firmach. Jeśli więc myślisz przebranżowieniu się i chciałbyś zaistnieć w któreś z ról wymienionych w temacie artykułu, to najlepszym doświadczeniem będzie zarządzenie projektami i zespołem w obecnej pracy. Jeśli będziesz miał takie doświadczenie, to pozostanie Ci pozyskanie wiedzy technicznej, która nie jest jednak w każdej organizacji wymagana.

Pracuj w zespole Scrumowym

Bycie liderem zespołu to najlepsza opcja, jednak niejedyna droga. Można zdobywać doświadczenie w różnych rolach, im go więcej, tym przychylniej będzie na Ciebie patrzył rekruter. Świetnym pomysłem jest pracowanie w zespole Scrumowym, ale w innej roli. Pozwoli Ci to nie tylko doświadczyć tego, jak się pracuję w oparciu o Scrum. Możesz niekiedy wykazywać się inicjatywą i na przykład samemu, oczywiście po konsultacji ze Scrum Masterem i w jego imieniu, poprowadzić jakieś spotkanie podsumowujące ostatni sprint.

Wdrażaj Scrum w swoim zespole

Pracując w innej organizacji możesz wykorzystywać pewne elementy metodologii Scrumowej, aby efektywniej pracować. Pozwoli Ci z jednej strony na usprawnienie pracy zespołu, a z drugiej na zdobywanie doświadczenia. Być może okaże się, że branża i organizacja, w której pracujesz świetnie nadaje się do działania w oparciu o Scrum, oczywiście odpowiednio dostosowując go do środowiska niebędącego IT. Będąc na czele takiego zespołu dużo łatwiej będzie Ci przejść do branży IT.

Zdobądź doświadczenie na wolontariatach lub z polecenia

Wiele organizacji projektowych takich jak Project Management Institute czy APMG czy IPMA oferuje wolontariaty i staże, na których zdobędziesz realne doświadczenie. Warto zapisać się do takich organizacji.
A jak dostać pracę z polecenia? Zacznij rozbudowywać swoją Sieć Kontaktów na LinkedIn, rozmawiaj z ludźmi z branży i buduj swój wizerunek osoby przebranżawiającej się – jednym słowem – zrób coś inaczej niż reszta Kandydatów i wyróżnij się swoją PROAKTYWNOŚCIĄ – jeśli nie wiesz jak – napisz do nas – pomagamy zarówno w utworzeniu profilu na LinkedIn jak i ułożenia strategii docierania do ukrytego rynku pracy.

Dodatkowo pomyśl nad inicjatywą po godzinach, która pozwoli Ci wcielić się w daną rolę. Jeśli idziesz na project managera to może warto rozplanować budżet do własnego projektu i wyliczyć estymację czasową, a następnie pochwalić się piękną prezentacją przed managerem zatrudniającym?
Albo idąc w stronę Scrum Mastera: zorganizować spotkania dla grupy rozwiązującej określone problemy w IT (facylitacja spotkania) – pokażesz się proaktywnością i wyróżnisz się wśród innych Kandydatów.

Podsumowanie

Jeśli tylko masz w sobie ambicje, odpowiednie predyspozycje i determinację to możesz zdobyć potrzebne w nowej pracy doświadczenie za pomocą przedstawionych metod powyżej i dzięki temu uzyskać upragnioną rolę w branży IT.