Kierunki przyszłości w IT

IT jest integralną częścią praktycznie każdego biznesu, a stojąca za firmą technologia może pomóc w jej rozwoju, usprawnić przepływ zadań i poprawić jakość ich wykonywania. Nic więc dziwnego, że umiejętności wymagane do utrzymania wydajnego działania działów IT są bardzo poszukiwane na rynku pracy.

Istnieje wiele różnych ścieżek kariery, które możesz obrać: od inżynierii komputerowej do bezpieczeństwa informacji. Niezależnie od tego, na którą z nich się zdecydujesz, możesz być pewien, że przyniesie Ci doskonałe perspektywy zatrudnienia.

Jaka jest jednak przyszłość branży IT? Które zawody będą najbardziej pożądane na rynku? Zobacz niżej i sprawdź, w jakie umiejętności warto zainwestować już teraz!


UX Designer

Projektowanie UX to dziedzina inżynierii oprogramowania, która skupia się na doświadczeniach użytkownika z produktem. Projektant UX może pracować nad stroną internetową firmy lub aplikacją mobilną, badając sposób ich użytkowania, w celu lepszego zrozumienia potrzeb końcowego odbiorcy.

UX designer projektuje i rozwija funkcje, które sprawiają, że produkt jest łatwiejszy i przyjemniejszy w użyciu. Praca w tym zawodzie wymaga połączenia kreatywności i analitycznego myślenia, a także dogłębnego zrozumienia, jak ludzie wchodzą w interakcje z technologią.

Projektanci UX mogą specjalizować się w określonym typie produktu (np. strony internetowe lub oprogramowanie) albo branży (np. edukacja). Mogą również wyspecjalizować się tylko w konkretnym etapie procesu projektowania, takim jak badania, prototypowanie, testowanie lub analiza trendów.

Analityk Big Data

W dzisiejszym cyfrowym świecie firmy generują więcej danych niż kiedykolwiek wcześniej. Te dane (ang. big data – duże dane/duże ilości danych) mogą być wykorzystane do uzyskania wglądu w zachowanie użytkowników, ulepszenia produktów i usług oraz optymalizacji wydajności operacyjnej.

Specjaliści ds. analiz z umiejętnościami w zakresie Big Data są obecnie bardzo poszukiwani na rynku. Liczba miejsc pracy rośnie w szybkim tempie, ponieważ firmy starają się odkrywać nowe możliwości rozwoju na podstawie zebranych danych, a te są generowane na praktycznie każdym etapie działania przedsiębiorstwa.

Analitycy Big Data wykorzystują narzędzia analityczne i oprogramowanie komputerowe do odkrywania wzorców i trendów w danych. Jeśli chcesz więc rozwijać się w tym kierunku, musisz zdobyć umiejętności z zakresu krytycznego myślenia oraz obsługi zaawansowanych języków oprogramowania (np. Python), które pozwolą ustrukturyzować często chaotyczne informacje i przedstawić je w jasny sposób.

Specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa

Cyberbezpieczeństwo to ochrona sieci komputerowych, serwerów i innych urządzeń przed atakami nieuprawnionych użytkowników. Cyberataki mogą obejmować próby uzyskania nieautoryzowanego dostępu do systemu lub zakłócenia usług, kradzieży danych lub spowodowania szkód fizycznych. Dlatego ważne jest podjęcie środków ostrożności, aby zapobiec cyberatakom.

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa to osoba, która opracowuje i wdraża środki cyberbezpieczeństwa w celu ochrony aktywów i danych organizacji. Jest to wymagająca i satysfakcjonująca kariera dla tych, którzy interesują się komputerami i rozwiązywaniem problemów, często bardzo zaawansowanych.

Aby zostać specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa, musisz mieć wysoki poziom znajomości komputera, kreatywny umysł i ponadprzeciętne umiejętności rozwiązywania problemów. Powinieneś także rozwinąć krytyczne myślenie i być w stanie analizować zagadnienia z różnych perspektyw, bo hakerzy również nieustannie udoskonalają swoje sposoby działania.

Inżynier sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jest jedną z najbardziej ekscytujących i przełomowych technologii w dzisiejszym świecie. SI ma potencjał, aby przekształcić znaną nam rzeczywistość, co może wpłynąć na praktycznie każdą znaną dziedzinę życia.

Inżynier SI to stanowisko dla kogoś, kto pasjonuje się informatyką, rozwiązywaniem problemów i tworzeniem nowych technologii. Inżynierowie sztucznej inteligencji muszą mieć również silne zaplecze matematyczne i informatyczne, jak również interesować się zastosowaniem tych dziedzin w rzeczywistym środowisku.

Jako inżynier sztucznej inteligencji możesz specjalizować się w różnych dziedzinach, takich jak przetwarzanie języka naturalnego, wizja komputerowa czy uczenie maszynowe. W zasadzie coraz więcej branż będzie powoli wprowadzać rozwiązania oparte o SI, więc kreatywność w tym zakresie jest również cenioną cechą.

Ethical hacker

Kim jest ethical hacker, czyli etyczny haker? To ktoś, kto testuje bezpieczeństwo systemu, próbując się do niego włamać, nie powodując przy tym żadnych szkód ani utraty danych. Próbuje w ten sposób znaleźć słabe punkty w systemie i naprawić je lub zgłosić, zanim ktokolwiek będzie mógł je wykorzystać.

Jest to pokrewny zawód do wspominanego wyżej specjalisty do spraw bezpieczeństwa, jednak taki etyczny haker skupia się przede wszystkim na znajdowaniu luk w już działających zabezpieczeniach, co pozwoli je ulepszyć, zamiast na tworzeniu systemów od zera.

Jest to zawód, który wymaga połączenia umiejętności analitycznych i krytycznego myślenia, a także zainteresowania komputerami i technologią. Nie bez znaczenia jest również kreatywność, ponieważ często trzeba szukać niestandardowych sposobów łamania zabezpieczeń.


Branża IT stale się zmienia i ewoluuje, codziennie pojawiają się w niej nowe technologie i produkty, a jeśli na bieżąco śledzisz te zmiany, to jeden z powyższych zawodów może dać Ci sporo satysfakcji. A przy okazji całkiem niezłe zarobki.

Wymienione wyżej zawody nie wyczerpują pełnej puli stanowisk w IT, a przyszłość z pewnością stworzy nowe, równie interesujące kierunki. O tym jednak przekonamy się dopiero za jakiś czas.