Kalkulator opłacalności przejścia z umowy o pracę na B2B – wersja Excel

wpis w: Dookoła Pracy | 33

Aktualizacja: 10.01.2023 – Nowy Ład v2

  • uaktualnione składki ZUS na rok 2023
  • zmiana obliczeń składki zdrowotnej na 4,9 % przy B2B podatku liniowy oraz 9% przy skali podatkowej
  • brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej 7,75 % przy zaliczce na podatek
  • zwiększa się kwota wolna od podatku do 30 000 zł (uwaga! to nie jest to samo co kwota zmniejszająca podatek, poczytaj o tym tutaj: LINK)
  • usunięta została ulga dla klasy średniej (uff bo to okropny bubel prawny był)
  • uaktualnione formuły w Rocznej tabeli dochodów
  • poprawki w funkcjonowaniu formularza

Dodałem możliwość zaznaczenia opcji wpłaty do PPK – pracowniczych planów kapitałowych

Uwaga! Bonus!

Jeśli jesteś przedsiębiorcą i chcesz porównać formy opodatkowania (ryczałt, skala podatkowa, podatek liniowy) to masz teraz taką możliwość w zakładce „Nowy Ład”:


Czy wiesz, że zanim otrzymasz swoją pensję, zarówno Ty jak i pracodawca musicie „oddać” państwu niemałą kwotę na poczet podatków?Zastanawiałeś się ile tak naprawdę wynosi koszt Twojej miesięcznej pensji dla Pracodawcy? A co by było gdybyś przeszedł na własną działalność gospodarczą i dostał więcej „do kieszeni”? Czy Pracodawcy również by się to opłacało? Specjalnie dla Was stworzyliśmy kalkulator, w którym możesz za chwilę sprawdzić, co Tobie jak i Twojemu Pracodawcy bardziej się opłaca!

Pracując jeszcze na etacie, w pewnym momencie poczułem, że to czas na zmianę. Zacząłem się wówczas zastanawiać nad założeniem jednoosobowej działalności gospodarczej (B2B). Dlaczego? Bo w branży IT wyższe zarobki mogą oznaczać wejście w drugi próg podatkowy, czyli aż 32 % podatku. Od razu nachodziły mnie myśli: „Zaraz zaraz, oddawać tak wielkie sumy państwu? Ale po co? ZUSu jak ja będę na emeryturze już raczej nie będzie, a emerytura jeśli będzie to głodowa. Obecna polityka rządu sprzyja rozdawnictwu i ludziom niepracującym. Mamy coraz mniejszy przyrost naturalny, a populacja starzeje się. Te oraz inne myśli kłębiły mi się w głowie. Zacząłem się wtedy zastanawiać, kalkulować i porównywać.

Kolega z poprzedniej pracy, Jakub Czech podesłał mi Kalkulator Opłacalności przejścia z umowy o pracę na B2B dla Pracownika i Pracodawcy, którym się „zachłysnąłem” i długi czas cieszyłem. Głównym czynnikiem, który przekonał mnie, aby zostać przedsiębiorcą i przejść na B2B było kryterium finansowe,a także wolność i elastyczne godziny pracy. Chciałem odejść od typowej pracy w trybie 9-17. Aby uświadomić sobie ile zyskałbym przechodząc na B2B skorzystałem właśnie z kalkulatora opłacalności. Jego przebudowaną wersję publikujemy na dookolapracy.pl bo może i dla Was drodzy Czytelnicy przyniesie on zmiany na lepsze.


Krótki filmik przedstawiąjacy działanie kalkulatora:

 

Poniżej, kilka wyjaśnień dotyczących przyjętych założeń oraz sposobu działania kalkulatora

Kalkulator został stworzony w programie Microsoft Excel ze względu na to, iż jest to program obecny w większości polskich domów i jest prosty w obsłudze. Oczywiście także dlatego, że jestem VBA Developerem i pisanie w tym języku to dla mnie przyjemność.

Program można podzielić na 2 części:

1. Formularz kalkulatora, który wyświetla się po otworzeniu pliku. To właśnie tutaj sprawdzimy opłacalność przejścia z etatu na B2B w prostej dla użytkownika formie:

 

2. Z formularza kalkulatora można przejść bezpośrednio do Arkusza kalkulacyjnego i „wgryźć” się w szczegóły dotyczące wyliczeń składek, podatków, ubezpieczeń. Jeśli chcesz sprawdzić ile byś zarabiał na czysto jako przedsiębiorca lub na etacie po odliczeniu podatków, to ta sekcja jest również dla Ciebie:

Po prawej stronie w sekcjach „Zatrudnienie na etacie” oraz „1 – osobowa działalność” możemy zobaczyć szczegółowe obliczenia oraz pole „Zarobek łącznie”, czyli tyle ile dostaniemy na rękę w danej formie zatrudnienia. Dane wprowadzamy w pola w sekcji „Wprowadź dane do kalkulatora” – można to zrobić zarówno używając Formularza kalkulatora jak i wpisać dane ręcznie do arkusza.

Opis pól w formularzu Kalkulatora:

 1. Wpisz kwotę oraz ekwiwalent na fakturze  W kalkulatorze przyjęte jest założenie, że porównujemy 1 miesiąc naszych zarobków na etacie do 1 miesiąca ekwiwalentu na fakturze. Podajemy kwotę netto lub brutto i kalkulator podaje nam automatycznie ekwiwalent na fakturze. Można oczywiście ekwiwalent na fakturze zmienić samemu i sprawdzić ile dostanie się do ręki przy danych zarobkach.

W przypadku pracy na etacie, jeśli Twoje zarobki przekroczą 120 000 zł (w danym roku), kalkulator przeliczy średnią na rok po wejściu w II próg podatkowy z zakładki „Roczna tabela dochodów”.

O progach podatkowych poczytacie tutaj:
Link

Dodatkowo, limit podstawy składek ZUS społecznych, tj. emerytalne i rentowe wynosi 177 660 zł. Po przekroczeniu tej kwoty składek tych nie nalicza się – zostało to ujęte w zakładce „Roczna tabela dochodów” i uwzględnione w obliczeniach.

Ekwiwalent na fakturze oznacza kwotę netto, czyli pomijamy Vat, który nie jest związany w żaden sposób z podatkiem od naszego dochodu, lecz zwiększa Twoją atrakcyjność przy wykonywaniu usług dla firm i przedsiębiorców.
Świetne wyjaśnienie co daje bycie tzw. VATowcem w artykule tutaj:
Link

 2. Kwota netto kwota na „rękę”

 3. Kwota brutto z podatkami, składami do ZUS i ubezpieczeniem zdrowotnym

 4. Przychód  jest to  każdy wpływ finansowy, uzyskany z tytułu prowadzonej działalności, na który został wystawiony dokument sprzedażowy, czyli np. faktura, rachunek, czy paragon.

 5. Dochód to wszystkie osiągnięte przychody, które pozostają po odjęciu kosztów ich uzyskania oraz składek ZUS. Dochód = Zysk

6. Podaj czy miejsce zamieszkania jest w tym samym miejscu co zakład pracy – Przychód osiągany przez pracownika na podstawie umowy o pracę podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wartość podatku naliczana jest od dochodu pomniejszonego o pracownicze koszty uzyskania przychodów. Koszty uzyskania przychodu uzyskane z tytułu jednej umowy wynoszą 250,00 lub 300,00 przy zamieszkaniu w miejscowości poza zakładem pracy

7. Stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe – Składka na ubezpieczenie wypadkowe jest obowiązkowa i zabezpiecza pracownika przed tymczasową lub stałą niezdolnością do pracy. Jej wysokość jest ustalana w zależności od 3 sytuacji:

a) Dla przedsiębiorców zgłaszających do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych wynosi 1,67 %.
b) W sytuacji gdy do ubezpieczenia pracodawca zgłosił co najmniej 10 ubezpieczonych, składkę ustala Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie złożonych informacji ZUS IWA za ostatnie 3 lata kalendarzowe.
c) Natomiast ci płatnicy składek, którzy nie składali informacji ZUS IWA z uwagi na brak obowiązku jej składania, składkę na ubezpieczenie wypadkowe opłacają według stopy procentowej właściwej dla ich grupy działalności. Tabelę z aktualnymi składkami dla określonych grup działalności umieściliśmy do naszego Arkusza Excel w zakładce „Składka wypadkowa – tabela”.

8. Wybierz % podatku dla przedsiębiorcy – jest to % podatku jaki płacimy miesięcznie do Urzędu Skarbowego od dochodu. Dochód możemy zmniejszyć generując większe koszty. W kalkulatorze są do wyboru 12, 19 oraz 32 %. 19 % jest to podatek liniowy, a 12 i 32 % są uzależnione od dochodów. Świetne wyjaśnienie można zobaczyć tutaj: Link

9. Podstawa wymiaru składek – w kalkulatorze wybieramy, czy jesteśmy na małym ZUSie, czy na dużym. Aktualnie powstało wiele form zwolnienia z ZUSu lub „Małego ZUSu”, o których zachęcam poczytać tutaj:
Link

10. Koszty Uzyskania przychodu – Zmniejszają Ci podatek do zapłacenia do US. Przykład, zarobiłeś 10 000 zł (przychód) i kupiłeś laptopa za 3000 zł, zapłacisz 12, 19 lub 32 % podatku od 7000 zł, a nie od 10 000 zł. Będąc na VAT sytuacja jest troszkę inna. Świetne objaśnienie znajdziecie tutaj:
Link

To wszystko jeśli chodzi o podstawowe pola Kalkulatora.W poszczególnych zakładkach znajdziesz szczegółowe obliczenia oraz formuły dla zainteresowanych.

Dodatkowo:

Kwota wolna od podatku jest wyliczana na jeden miesiąc, a więc 300 zł (3600 zł/12 miesięcy) jeśli Twój dochód mieści się w zakresie do 120 000 zł. Jest to standardowa wartość wpisywana przez księgowych (sprawdziłem! 😊). Po roku, jeśli dochody byłyby większe bądź mniejsze wykazuje się to odpowiednio w picie rocznym. Więcej na temat kwoty wolnej znajdziecie tutaj:
Link

UWAGA:

Do 26 roku życia podatek dochodowy = 0, więc dostanie się na rękę więcej. Kalkulator nie uwzględnia wieku dlatego, że wszystko co dobre to szybko się kończy jeśli chodzi o Skarbówkę 😉

Kalkulator przypadł Ci do gustu? Podziel się nim na swoim fanpage’u na facebooku i pomóż innym w podjęciu trudnej decyzji.


Ściągnij kalkulator stąd:

Kalkulator opłacalności przejścia z etatu na B2B.xlsm

 

 

 

 

 


Potrzebujesz raportu, programu lub zastanawiasz się jak usprawnić procesy w swojej firmie? Nasze rozwiązanie spodobało Ci się? A może szukasz podobnego narzędzia? Napisz na kontakt@dookolapracy.pl – porozmawiajmy!